سرگرمی

هشدار کاخ سفید: انقلاب رایانش کوانتومی امنیت ملی را تهدید می‌کند – تی ام گیم

 • هشدار کاخ سفید: انقلاب رایانش کوانتومی امنیت ملی را تهدید می‌کند – تی ام گیم

  کاخ سفید به موسسه‌های ایالات متحده گفته است برای انقلاب رایانش کوانتومی و در پی آن احتمال از بین رفتن امنیت کنونی آمادگی داشته باشند.

  دولت بایدن مقام‌های رسمی را با صدور بخشنامه جدید ریاست جمهوری ملزم کرده است برای رفع خطر «رایانه‌های کوانتومی برای امنیت ملی و اقتصادی آمریکا» اقدام کنند.

  طبق این بخش‌نامه‌های رسمی، رایانش کوانتومی می‌تواند در بخش‌های مختلف «از انرژی گرفته تا خدمات پزشکی» مزیت‌های گسترده‌ای داشته باشد و همچنین صنایع اساسا جدیدی پدید آورد.

  اما همچنین ذکر شده است که این پیشرفت‌های جدید می‌تواند امنیت ملی را دستخوش خطرهای زیادی کند.

  طبق سندی که کاخ سفید در آن اقدام‌های جدید لازم را ذکر کرده است «تحقیق‌ها نشانگر آن است که در آینده‌ای نه‌چندان دور که رایانه‌های کوانتومی به اندازه و پیشرفت کافی برسند قادر خواهند بود قسمت عمده رمزنگاری‌های امنیت‌بخش کنونی به ارتباطات دیجیتالی در اینترنت را بشکنند.»

  «برای رفع این خطر، موسسه ملی استانداردها و فناوری (ان‌آی‌اس‌تی) استانداردهای جدید رمزنگاری مقاوم در برابر کوانتوم را منتشر می‌کند که قادر به حفاظت در برابر این‌گونه حمله‌های آتی‌اند.»

  «اما فرایند گذار اکثر سامانه‌های آسیب‌پذیر فناوری اطلاعات آمریکا به این استانداردهای جدید وقت‌گیر است و نیاز به منابع و تعهد دارد. آمریکا باید فرایند طولانی روزآمدسازی زیرساخت فناوری اطلاعات را همین امروز آغاز کند تا بتواند فردا در برابر این تهدید رایانش کوانتومی مصون باشد.»

  قسمت عمده فناوری کنونی امنیت که محافظ همه بخش‌ها از بانکداری گرفته تا اطلاعات امنیت ملی است برای ایمن نگه داشتن اطلاعات در سامانه‌های رایانه‌ای به رمزگذاری متکی است. مبنای رمزگذاری هم مسائل ریاضی است که حل کردن آن‌ها بدون داشتن اطلاعات درست خیلی دشوار است و بنابراین رمزگشایی فقط با گذرواژه درست ممکن خواهد بود.

  اما نگرانی کارشناسان این است که مبادا رایانه‌های کوانتومی بتوانند محاسبات دشوار پیشین را خیلی آسان انجام دهند و در نتیجه بتوانند رمزگذاری سنتی را پشت سر بگذارند و سامانه‌ها و اطلاعات امن پیشین را در اختیار کاربران بگذارند.

  سند جدید تفاهم‌نامه امنیت ملی حاوی گستره‌ای از اقدام‌های موردنظر حفاظتی است و به نظر می‌رسد موسسه‌های فدرال ملزم شده‌اند سامانه‌هایشان را روزآمد کنند تا همراه با سایر تغییرهایی که صورت می‌گیرد مقاومت آن‌ها در برابر رایانش کوانتومی نیز تضمین شود.

  هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این تفاهم‌نامه با توجه به پیشرفت خاصی در رایانش کوانتومی مطرح شده باشد و در حال حاضر رایانش کوانتومی همچنان تا حد زیادی غیرعملی است و ماهیت نظری دارد. (منبع: ایندیپندنت)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا