سرگرمی

اهمیت همکاری ناسا و امارات متحده عربی در ماموریت‌های مریخ چیست – تی ام گیم

 • اهمیت همکاری ناسا و امارات متحده عربی در ماموریت‌های مریخ چیست – تی ام گیم

  وقتی امارات متحده عربی (UAE) در سال 2020 فضاپیمای امید را به فضا فرستاد به نخستین ماموریت به مریخ توسط یک کشور عربی تبدیل شد، و به ماموریت‌های مریخ توسط کشورهای دیگر از جمله آمریکا، روسیه، چین، و اروپا ملحق شد.
   
  به گزارش تی ام گیم و به نقل از اسلش‌گیر، اکنون دو تا از این مدارگردهای مریخ برای اشتراک‌گذاری داده‌ها با هم همکاری می‌کنند که در قالب توافق‌هایی برای اشتراک‌گذاری یافته‌ها بین مدارگرد تکامل اتمسفر و متلاطم و اتمسفر مریخ (MAVEN) ناسا و مدارگرد امید ماموریت مریخ امارات (EMM) محقق شده است.
   
  ماموریت مریخ امارات مدارگرد امید را در تابستان 2020 به سمت مریخ پرتاب کرد. امید در فوریه 2021 وارد سیاره سرخ شد، و از آن زمان در حال جمع‌آوری داده‌ها درباره اتمسفر مریخ و سیستم‌های آب‌وهوایی آن بوده است. به نوشته وبسایت اینورس، مزیت امید این است که در یک مدار فوق بالای مریخ، بین 12000 تا 27000 مایل از سطح آن، قرار می‌گیرد، که برای آن امکان دیدن نواحی بزرگی از این سیاره در آن واحد را فراهم می‌آورد.
   
  این بدان معناست که امید توانسته است رویدادهای آب‌وهوایی در مقیاس وسیع را ردیابی و دنبال کند، مانند یک توفان شن در ژانویه 2022 که این سیاره را درنوردید و از جمله از فراز دهانه کوه Jezero که مریخنورد استقامت و هلیکوپتر نبوغ ناسا در آنجا مشغول کنکاش هستند عبور کرد.
   

  همکاری ناسا و امارات متحده عربی در ماموریت‌های مریخ

  با همکاری پروژه امید با MAVEN ناسا، که از سال 2014 در مدار مریخ قرار گرفته است، این دو پروژه می‌توانند اطلاعاتشان درباره اتمسفر مریخ، و به خصوص لایه بالایی اتمسفر، را گردآوری کنند.
   
  شانون کاری، محقق ارشد MAVEN از دانشگاه کالیفرنیا برکلی، گفت: «MAVEN و EMM هر کدام در حال کاوش در جنبه‌های متفاوتی از اتمسفر مریخ و سیستم اتمسفر بالایی آن هستند. ما، با همکاری یکدیگر، درک به مراتب بهتری از تاثیر اتمسفر پایینی بر فرار گازهای اتمسفر بالایی به فضا خواهیم داشت».
   
  پژوهشگران، به کمک MAVEN، دریافته‌اند که مریخ اتمسفری بسیار رقیق دارد که تنها 1% چگالی اتمسفر زمین است، و اتمسفر خود را در بازه‌ای چندین میلیون ساله از دست داده است.
   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا