سرگرمی

لحظه دقیق خونگرم‌شدن پستانداران در دوران تکاملی – تی ام گیم

 • لحظه دقیق خونگرم‌شدن پستانداران در دوران تکاملی – تی ام گیم

  دانشمندان لحظه‌ای را مشخص کرده‌اند که نخستین اجداد ما به‌عنوان گونه‌های خونگرم تکامل یافتند. البته این سیر تکاملی، بسیار دیرتر و سریع‌تر از آنچه محققان انتظار داشتند اتفاق افتاده است.

  به گزارش تی ام گیم و به نقل از لایوساینس، این کشف که با مطالعه لوله‌های کوچک گوش داخلی انجام شد، تکامل پستانداران خونگرم را در حدود ۲۳۳ میلیون سال پیش نشان می‌دهد؛ یعنی ۱۹ میلیون سال دیرتر از آنچه دانشمندان قبلاً تصور می‌کردند.
   
  این کانال‌های نیم‌دایره‌ای پر از مایع چسبناکی به نام «اندولنف» هستند که در حین متمایل شدن مایع به اطراف، موهای ریز پوشاننده کانال‌ها را قلقلک می‌دهد. این موها پیام‌هایی را به مغز منتقل می‌کنند و دستورالعمل‌هایی را برای حفظ تعادل بدن به مغز می‌دهند.

  اندولنف نیز همچون برخی از مایعات، هر که چه گرمتر بشود، روان‌تر می‌شود، به‌طوری که برای آنکه بتواند کارش را همچنان انجام دهد، کانال‌های نیم‌دایره‌ای باید شکل خود را تغییر دهند. در حیوانات گرماگیر یا خونسرد، این مایع گوش سردتر است و بنابراین برای جریان یافتن، به فضاهای وسیع‌تری نیاز دارد. اما برای حیوانات گرماگیر یا خونگرم، این مایع آبکی‌تر است و فضاهای کوچک هم کافی است.
   
  محققان در مقاله‌ای به تازگی در نشریه نیچر منتشر کرده‌اند، بیان کردند که این ویژگی مبتنی بر دما، کانال‌های ریز و نیم‌دایره‌ای را به مکانی عالی تبدیل می‌کند تا بتوان لحظه‌ای که خون سرد پستانداران باستانی گرم شد را به‌درستی تشخیص دهیم.
   
  رومن دیوید (یکی از نویسندگان این مقاله) می‌گوید: «تا به حال، کانال‌های نیم‌دایره‌ای به‌طور کلی برای پیش‌بینی حرکت موجودات فسیلی استفاده می‌شدند.» با این حال و با نگاهی دقیق به بیومکانیک آنها، متوجه شدیم که می‌توانیم از آنها برای پی بردن به دمای بدن نیز استفاده کنیم.
   
  دیوید در ادامه توضیح می‌دهد: «علت این امر آن است که این مایع هم مانند عسل، افزایش دما کمتر چسبناک می‌شود و در داخل کانال‌های نیم‌دایره‌ای بر عملکرد تأثیر می‌گذارد. از این رو، در طی گذار به گرما، برای حفظ عملکرد بهینه سازگاری‌های مورفولوژیکی مورد نیاز بود و ما می‌توانیم آنها را در اجداد پستانداران ردیابی کنیم».
   

  لحظه دقیق خونگرم‌شدن پستانداران در دوران تکاملی - تی ام گیم

  محققان برای کشف زمان این تغییر تکاملی، سه نمونه کانال گوش داخلی را از میان ۳۴۱ حیوان (۲۴۳ گونه زنده و ۶۴ گونه منقرض‌شده) در قلمرو حیوانات اندازه‌گیری کردند. تحلیل‌ها نشان داد که ۵۴ پستاندار خونگرم منقرض‌شده که در این مطالعه شرکت کردند، ۲۳۳ میلیون سال پیش از ساختار کانال گوش داخلی باریک برخوردار بوده‌اند.
   
  گفتنی است قبل از این مطالعه، دانشمندان تصور می‌کردند پستانداران، خونگرمی را از سینودونت‌ها به ارث برده باشند (یعنی گروهی از مارمولک‌های پوسته‌دار موش‌مانند که منشأ پیدایش همه پستانداران زنده شدند) که پنداشته می‌شد این اتفاق ۲۵۲ میلیون سال پیش رخ داده باشد. اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد که پستانداران بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت از اجداد اولیه خود فاصله گرفتند.
   
  باید گفت این تغییر شدید به‌طرز شگفت‌انگیزی سریع اتفاق افتاد. کانال‌های گوش سازگار با گرما صرفاً پس از تاریخچه فسیلی آن‌چه که دانشمندان انتظار داشتند، ظاهر شدند. این اتفاق بسیار سریع رخ داد؛ تقریباً در همان زمانی که سبیل، خز و ستون فقرات ویژه در نخستین پستانداران شروع به تکامل کرد.
   
  ریکاردو آرائوخو (یکی دیگر از نویسندگان این پژوهش) می‌گوید: «برخلاف تفکر علمی کنونی، مقاله ما به طور شگفت‌انگیزی نشان می‌دهد که کسب گرما از منظر زمین‌شناختی بسیار سریع و در کمتر از یک میلیون سال اتفاق افتاده است. این یک فرآیند تدریجی و آهسته در طول ده‌ها میلیون سال و آنطور که قبلاً تصور می‌شد نبود».
   
  مطالعات بعدی باید به صحه‌گذاری این یافته‌ها با روش‌های دیگر بپردازند؛ اما محققان می‌گویند از این که کار آنها به پاسخ به یکی از طولانی‌ترین سؤالات در مورد تکامل پستانداران کمک می‌کند، بسیار خوشحال هستند».
   
  کنت آنجیلچیک (نویسنده ارشد این تحقیق) می‌گوید: «منشأ گرماگیری پستانداران یکی از اسرار بزرگ حل‌نشده در دیرینه‌شناسی است. با اینکه از رویکردهای مختلفی برای پیش‌بینی زمان اولیه تکامل استفاده شده، ولی اغلب نتایج مبهم یا متناقضی ارائه داده‌اند. ما فکر می‌کنیم روش‌مان بسیار امیدوارکننده باشد؛ زیرا با استفاده از تعداد بسیار زیادی از گونه‌ها به تأیید رسیده است».

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا