سرگرمی

دانشمندان موفق به رمزگشایی ژنوم انسان شدند – تی ام گیم

 • دانشمندان موفق به رمزگشایی ژنوم انسان شدند – تی ام گیم

  بالاخره پس از 20 سال دانشمندان موفق شدند ژنوم انسان را به طور کامل رمزگشایی کنند. یک مطالعه جدید منتشر شده در نشریه ساینس نشان داده است که 8% از ژنوم انسان مشابه است. دانشمندان این یافته را جشن گرفتند، و خاطرنشان کردند که اکنون نگاهی کامل به این اطلاعات دارند که می‌تواند موجب رقم خوردن پیشرفت‌های غیرمنتظره‌ای در سلامت انسان شود.
   
  به گزارش تی ام گیم و به نقل از اسلش‌گیر، تیمی تحت هدایت انستیتو ملی تحقیقات ژنوم انسان (NHGRI)، وابسته به وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، دانشگاه کالیفرنیا – سانتا کروز، و دانشگاه داشینگتون، این کار پژوهشی را به عنوان کنسرسیوم تلومر به تلومر (T2T) به اجرا در آورد.
   
  روند رمزگشایی ژنوم انسان که سال 1869 با اولین جداسازی DNA آغاز شد از سال 1990 به جذابترین نقطه خود رسید. یک تیم بین‌المللی از محققان توالیبندی و نقشه‌برداری از بیش از 3 میلیارد حرف DNA را آغاز کردند. تا سال 2003، این نقشه «جمع‌بندی» شده ولی هنوز تکمیل نشده بود.
   

  دانشمندان موفق به رمزگشایی ژنوم انسان شدند

  مقاله جدیدی، با عنوان «توالی کامل یک ژنوم انسانی»، توضیح می‌دهد که ژنوم منتشر شده در سال 2000 تنها کسر رشته‌ای (یوکروماتیک) ژنوم را تحت پوشش قرار داد، و مناطق مهم دارای رنگهای مختلف (هتروکروماتیک) را ناتمام گذاشت. تفاوت بین مناطق یوکروماتیک و هتروکروماتیک این است که اولی خیلی متراکم نیست و برای رونویسی قابل دسترسی است، در حالی که دیگری به شدت فشرده و به سختی قابل رونویسی است.
   
  اوان ایچلر، یک محقق انستیتو پزشکی هیوز هاروارد در دانشگاه واشینگتون و محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «مشخص شده است که این ژن‌ها فوق‌العاده برای سازگاری یافتن مهم هستند. آنها حاوی ژن‌های پاسخ ایمنی هستند که به ما برای سازگاری یافتن و نجات یافتن از عفونت‌ها و ویروس‌ها کمک می‌کنند. آنها دربرگیرنده ژن‌هایی هستند که از جنبه پیشبینی پاسخ دارویی بسیار مهم هستند».
   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا