سرگرمی

با دستکش رباتیک هوش مصنوعی پیانو بزنید – تی ام گیم

 • با دستکش رباتیک هوش مصنوعی پیانو بزنید – تی ام گیم

  فناوری جدید هوش مصنوعی و رباتیک امید تازه‌ای به کسانی داده است که دچار آسیب عصبی شده‌اند.

  پژوهشی که در نشریه فرانتیرز (Frontiers) منتشر شده است، نشان می‌دهد که یک دستکش رباتیک نرم می‌تواند به بیماران دچار اختلال عضلانی‌عصبی کمک کنند یاد بگیرند دوباره پیانو بزنند.

  به گزارش تی ام گیم و به نقل از ایندیپندنت، پژوهشگران دانشگاه‌های فلوریدا آتلانتیک، دانشگاه ایالتی بویزی، و دانشکده پزشکی دانشگاه فلوریدا در این تحقیق می‌نویسند: «در گذشته، از محرک‌های رباتیک نرم دیگری برای نواختن پیانو استفاده شده بود؛ با وجود این، پژوهش ما اولین موردی است که قابلیت احساس تفاوت بین نمونه‌های درست و نادرست همان آهنگ را نشان می‌دهد.»

  آسیب عصبی، آسیب مغزی یا نخاعی مشکلی شایع در جهان است. بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی، هر سال حدود ۶۹ میلیون نفر در سراسر جهان دچار آسیب مغزی می‌شوند. بر اساس آمار سازمان جهانی سکته مغزی (WSO)، سالانه حدود ۱۲.۲ میلیون مورد جدید سکته مغزی در جهان رخ می‌دهد و حدود ۱۰۱ میلیون نفر با عوارض ناشی از سکته مغزی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند‌، رقمی که در ۳۰ سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.

   

  با دستکش رباتیک هوش مصنوعی پیانو بزنید - تی ام گیم

  پژوهشگران یک اسکلت رباتیک نرم را به تعدادی حسگر پیزومقاومتی و ۱۶ حسگر تکسل برای پنج سرانگشت مجهز کردند. حسگرهای پیزومقاومتی فشار را با صحت و دقت بالایی اندازه می‌گیرند. تکسل‌ها حسگرهایی‌اند که با محاسبه میزان فشار وارده بر منطقه، فشار تماس را تشخیص می‌دهد.

  پژوهشگران ۱۰ نمونه از یک آهنگ را تولید کردند، یکی درست و ۹ تا با خطای ریتمی. آن‌ها توانستند از قابلیت هوش مصنوعی در شناخت الگو بهره ببرند تا «احساس» تفاوت میان نمونه‌های درست و غلط آهنگ پیانو را یاد بگیرد.

  در پایان این مقاله پژوهشی آمده است:«این یافته‌ها امکان استفاده از اسکلت رباتیک هوشمند را نشان می‌دهد تا به افراد دچار ناتوانی کمک می‌کند مهارت‌های ظریفی مانند نواختن ساز را دوباره یاد بگیرند.»

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا