سرگرمی

مریخ‌نورد پشتکار در حال ذخیره‌سازی نمونه‌ها برای بازگرداندن آنها به زمین – تی ام گیم

 • مریخ‌نورد پشتکار در حال ذخیره‌سازی نمونه‌ها برای بازگرداندن آنها به زمین – تی ام گیم

  مریخ‌نورد پشتکار (Persevance) در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ درون دهانه جزرو (Jezero) در مریخ فرود آمد تا نشانه‌هایی از حیات باستانی در سیاره سرخ را شکار کند و نمونه‌هایی را برای بازگشت آینده به زمین جمع‌آوری نماید. اما گفته می‌شود قرار است این مریخ‌نورد پشتکار کمی از بار خود در سیارهٔ سرخ را سبک کند.

  به گزارش تی ام گیم و به نقل از اسپیس، جیم بل (عضو گروه این مأموریت از دانشگاه ایالتی آریزونا) می‌گوید: «این مریخ‌نورد که قد و قامت آن به‌اندازه یک ماشین است، تا به امروز ۱۴ هسته سنگی در مریخ را حفاری کرده است (یعنی دو قطعه از هفت سنگ هدف) و احتمالاً نیمی از آنها را در ماه دسامبر به زمین خواهد فرستاد خواهد کرد.
   
  این کار درست نقطهٔ مقابل بی‌احتیاطی است و در واقع یک سازوکار برای حفاظت از پروژه بازگشت نمونه‌های مریخ (تلاش مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا) است. این طرح از پشتکار می‌خواهد تا نمونه‌های خود را به فرودگر ناسا تحویل دهد.

  این فرودگر دارای یک موشک داخلی است که مواد مریخ را به مدار می‌فرستد. سپس یک مدارگرد ارائه‌شده توسط آژانس فضایی اروپا، نمونه‌ها را می‌گیرد و آنها را به زمین بازمی‌گرداند. این نمونه‌ها تا سال ۲۰۳۳ به زمین خواهند رسید.
   
  این مجموعه از کاوشگر، موشک مریخی و مدارگرد قرار است در خلال سال‌های ۲۰۲۷ و ۲۰۲۸ به فضا پرتاب شوند. با اینکه پشتکار از سلامت خوبی برخوردار است، اما این احتمال وجود دارد که این مریخ‌نورد تا زمان رسیدن سخت‌افزارهای دیگر به سیاره سرخ، آنقدرها هم خوب عمل نکند.
   
  بل (محقق اصلی سیستم دوربین Mastcam-Z Persevance)، در جریان یک ارائه زنده در روز پنجشنبه ۲۰ اکتبر در انجمن مریخ ۲۰۲۲ گفت: «این، حافظهٔ پنهان نمونهٔ پشتیبان ماست، در صورتی که مریخ‌نورد خودش نتواند نمونه‌ها را تحویل دهد».

   

  مریخ‌نورد پشتکار در حال ذخیره‌سازی نمونه‌ها برای بازگرداندن آنها به زمین

  فرودگر بازگردانی نمونه ناسا، دو بالگرد کوچک را حمل خواهد کرد. هر کدام از این بالگردها آنها از روی نبوغ (Ingenuity) الگوبرداری شده است. لازم به توضیح است نبوغ، روتورکرافت کوچکی است که سال گذشته همراه با پشتکار در کف دهانهٔ جزرو فرود آمد و از آن زمان تاکنون بیش از ۳۰ پرواز بر فراز سیاره سرخ انجام داده است.

  در صورت لزوم، دو دستگاه بالگرد، لوله‌های نمونه را یکی‌یکی از انبار (یا انبارها) به فرودگر حمل می‌کنند.
   
  انباری که پشتکار در یکی دو ماه آینده ایجاد خواهد کرد، در سایتی به نام Three Forks قرار دارد که به گفته بل «منطقه‌ای کاملاً مسطح» است. بنابراین توپوگرافی برای فرود و بلند کردن ایمن این بالگرد، مطلوب است.
   
  با این حال، پشتکار پیش از اینکه بتواند به Three Forks سر بزند، کارهای زیادی باید انجام دهد. بل می‌گوید این ربات اکنون در حال جمع‌آوری نمونه‌هایی از شن و غبار مریخ است و احتمالاً این کار را تا هفته آینده ادامه خواهد داد.
   
  به گزارش ایتنا، گفتی است پشتکار در مجموع ۴۳ لوله تیتانیومی حمل می‌کند که ۳۸ تای آن برای نگهداری نمونه‌ها طراحی شده‌اند. پنج مورد دیگر «لوله‌های شاهد» هستند که به اعضای گروه مأموریت کمک می‌کنند تا مشخص شود کدام مواد (در صورت وجود)، ممکن است در نمونه‌های مریخ جمع‌آوری‌شده، آلاینده‌های زمینی باشند.
   
  این مریخ‌نورد تاکنون ۱۵ لوله نمونه‌برداری خود را پر کرده که در ۱۴ تا از آنها، هسته‌های سنگی حفر شده ریخته است. لوله پرشدهٔ دیگر، حاوی یک «نمونه جوّی» است؛ صرفاً هوای مریخ که در واقع نتیجهٔ تلاش برای حفاری‌ای است که به لطف یک سنگ بسیار بسیار ترد، با مشکل روبرو شد و به خطا رفت.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا