سرگرمی

ناسا تاکنون بیش از 5000 سیاره خارج از منظومه شمسی کشف کرده است – تی ام گیم

 • ناسا تاکنون بیش از 5000 سیاره خارج از منظومه شمسی کشف کرده است – تی ام گیم

  شناسایی سیاره‌های فراخورشیدی به خاطر ابعاد نسبتا کوچک و بسیار دور بودنشان از زمین تا همین دو دهه پیش تقریباٌ ناممکن بود. اما از زمانی که نخستین سیاره خارج از منظومه شمسی ما در سال 1992 کشف شد، تعداد سیاره‌های فراخورشیدی رشد انفجاری داشته و به یک حوزه تحقیقاتی جذاب و فعالانه تبدیل شده است.
   
  به گزارش تی ام گیم و به نقل از اسلش‌گیر، اکنون ناسا اعلام کرده است که ما به مرحله بسیار مهمی رسیده‌ایم چرا که بیش از 5 هزار سیاره فراخورشیدی تاکنون کشف شده‌اند.
   
  جسی کریستینسن، مدیر علوم برای آرشیو و دانشمند محقق موسسه علوم سیارات فراخورشیدی ناسا در کلتک در پاسادنا، گفت: «این صرفا یک عدد نیست؛ هر یک از آنها دنیای جدیدی است، یک سیاره کاملا جدید. من درباره تک‌تک آنها هیجان‌زده شده‌ام چرا که ما چیزی درباره آنها نمی‌دانیم».
   
  تعداد سیاره‌های فراخورشیدی تایید شده در دوشنبه 21 مارس به عدد 5000 رسید، زمانی که 65 سیاره جدید به آرشیو سیارات فراخورشیدی ناسا افزوده شدند؛ این آرشیو یافته‌‌های سیارات فراخورشیدی را تجمیع می‌کند که در ژورنال‌های علمی همترازداوری‌شده به تایید رسیده‌اند.
   

  ناسا تاکنون بیش از 5000 سیاره خارج از منظومه شمسی کشف کرده است - تی ام گیم

  آیا حیاتی در آنها وجود دارد؟
  هرچه بر تعداد و تنوع چنین سیاراتی افزوده می‌شود احتمال اینکه حیات بر روی آنها یافته شود یا منظومه دیگری شبیه منظومه ما وجود داشته باشد بیشتر می‌شود. بسیاری از کارشناسان موافقند که احتمال قابل توجهی وجود دارد که سیاراتی در میان آنها وجود داشته باشند که قابلیت پشتیبانی از حیات را داشته باشند. الکساندر ولسزان، مولف ارشد مقاله‌ای که نخستین یافته‌ها درباره یک سیاره فراخورشیدی را 30 سال پیش به اشتراک گذاشت گفت: «به نظر من، دیر یا زود ما نوعی از حیات را در جائی خواهیم یافت – که به احتمال فراوان از نوع ابتدائی خواهد بود».
   
  با کشف سیارات جدید، ما چیزهای بیشتری درباره انواع بسیار متفاوت سیستم‌های موجود یاد می‌گیریم، که این به لطف ماموریت‌های تحول‌آفرینی همچون تلسکوپ فضائی کپلر (که اکنون بازنشسته شده است) که هزاران سیاره فراخورشیدی را شناسایی کرده محقق شده است. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا