سرگرمی

تصویر چشمگیری از یک خورشیدگرفتگی بر روی مریخ – تی ام گیم

 • تصویر چشمگیری از یک خورشیدگرفتگی بر روی مریخ – تی ام گیم

  در حالی که ما بر روی کره زمین نشسته‌ایم و به سیاره‌های دیگر نگاه می‌کنیم، حداقل یکی هم هست که بر روی مریخ نشسته و آن هم به فضا می‌نگرد.

  مریخ‌نورد “استقامت” اخیرا تصویری از یک کسوف از زاویه دید مریخ منتشر کرده است از زمانی که فوبوس(یکی از قمرهای مریخ) در حال عبور از جلوی خورشید بود.
  استقامت از دوربین مخصوصی که بر روی ابزار Mastcam-Z آن قرار داشت برای ضبط این رویداد، که در دوم آوریل یا 397مین روز ماموریت آن در مریخ رخ داد، استفاده کرد.
   
  به گزارش تی ام گیم و به نقل از اسلش‌گیر، این خورشیدگرفتگی خیلی طول نکشید و تنها 40 ثانیه بود چرا که فوبوس بسیار کوچک‌تر از کره ماه است. وقتی این قمر از جلوی خورشید عبور می‌کند می‌توانید شکل نامعمول آن را ببینید؛ شکل آن اندکی کشیده است یا، به قول لابراتوار پیشرانه جت (JPL) ناسا، «سیب‌زمینی‌شکل» است.
   

  تصویر چشمگیری از یک خورشیدگرفتگی بر روی مریخ - تی ام گیم

  مریخ دو قمر دارد: فوبوس و دیموس. مطالعه آنها از طریق خورشیدگرفتگی می‌تواند اطلاعات شگفت‌انگیزی را درباره سیاره‌ای که دور آن می‌گردند فاش کند.
  اگرچه قطر فوبوس تنها حدود 27 کیلومتر است، ولی مدار آن نزدیک به سطح این سیاره است. این باعث ایجاد اثری دوطرفه می‌شود: فوبوس بر روی سطح مریخ کشش ایجاد می‌کند، و مریخ هم به آرامی فوبوس را به سمت خود می‌کشد. با بررسی این رابطه، محققان می‌توانند به درک بیشتری درباره درون مریخ دست یابند.
   
  نهایتاً روزی فوبوس به قدری به سطح مریخ نزدیک خواهد شد که نابود می‌شود. ولی نظریه‌ای وجود دارد که می‌گوید که این پایان داستان نخواهد بود، چرا که این قمر ممکن است در یک بازه زمانی 70 میلیون ساله به تکه‌های کوچک تقسیم شود و حلقه‌هایی را در حول این سیاره شکل دهد. حتی ممکن است، در بازه‌های زمانی عظیم، چرخه‌ای شکل بگیرد که مریخ گاهی اقمار و گاهی حلقه‌هایی داشته باشد.
   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا