سرگرمی

هوش مصنوعی، مولفه تاثیرگذار اقتصاد دیجیتال – تی ام گیم

 • هوش مصنوعی، مولفه تاثیرگذار اقتصاد دیجیتال – تی ام گیم

  گسترش فزاینده فناوری اطلاعات و ارتباطات تاثیر زیادی بر دیجیتالی سازی اقتصاد کشورهای مختلف دنیا داشته است.  بررسی ها نشان می دهد ارزش اقتصاد دیجیتال جهانی در سال 2017میلادی به رقم 12.9 تریلیون دلار رسید که حاکی از سرانه 17 درصدی در تولید ناخالص داخلی جهان است.همچنین طبق پیش بینی ها، سهم اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد در دنیا تا سال 2025به میزان 24 درصد برآورد شده است.

  نکته قابل توجه آنکه کشورهای مختلف سعی می کنند با بکار گیری هوش مصنوعی ارزش اقتصاد دیجیتال را ارتقاء دهند. تازه ترین بررسی های انجام گرفته در ایالات متحده بر روی بکارگیری هوش مصنوعی در اقتصاد دیجیتال نشان می دهد که این صنعت تا سال 2025میلادی می تواند با رسیدن به رقم 23تریلیون دلار در حدود 2 برابر سال 2017 به ارزش اقتصاد دیجیتال جهانی بیافزاید.

  هوش مصنوعی؛ مولفه کلیدی در اقتصاد دیجیتال
  با توجه به مطالب بیان شده می توان گفت که هوش مصنوعی نقش بسیار مهم و بسزایی در آینده اقتصاد دیجیتال دنیا دارد؛ در این باره ستار هاشمی معاون فناوری وزیر ارتباطات می گوید: هوش مصنوعی یکی از مولفه های کلیدی در شکل گیری اقتصاد دیجیتال است و سهم هوش مصنوعی به تنهایی در اقتصاد تا سال 2030 حدود 15 درصد برآورد شده است که بخشی از این جهش ناشی از شیوع کرونا و بخش دیگر آن مربوط به تحولات حوزه فناوری است.

  معاون فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه توسعه این حوزه در کشور بر اساس این آمارها نیازمند برنامه‌ریزی و تدبیر است تصریح می کند بر اساس نتایج مطالعات توسعه هوش مصنوعی 97 شغل ایجاد می‌کند و 85 شغل را از بین می‌برد. این فناوری مشاغلی را که نیاز به تکرار دارند، از بین می‌برد، ولی در مقابل نیاز به متخصص را افزایش می‌دهد. بر این اساس جهت‌گیری ما در تربیت نیروی انسانی باید بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های نیروی انسانی متمرکز باشد.

  اهداف اقتصادی سند توسعه هوش مصنوعی
  یکی از اقدامات مهم وزارت ارتباطات برای توسعه هوش مصنوعی در اقتصاد دیجیتال، تدوین سند نقشه راه توسعه هوش مصنوعی در کشور است که طبق این سند، ایران در سال 1410 بین 10 کشور اول جهان در حوزه هوش مصنوعی خواهد بود.

  محمدشهرام معین، رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اعلام این خیردرباره اهداف اقتصادی سند نقشه راه توسعه هوش مصنوعی در کشور می گوید: از جمله اهداف این سند می‌توان به انجام 80 درصد پژوهش‌ها در راستای رفع نیازهای کشور، ایجاد محیط قانونی، پذیرش و به کارگیری 45 درصدی از هوش مصنوعی در دولت و صنعت تا 1410، سرمایه‌گذاری 8 میلیارد دلاری در حوزه هوش مصنوعی و سهم 12 درصدی هوش مصنوعی در تولید ناخالص ملی اشاره کرد. (منبع: تسنیم)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا